Öppettider

Tisdagar – lördagar: 12.00–18.00
Söndagar: Två timmar innan föreställning.

Inför föreställning har biljettkassan öppet fram
till start. Vid skolföreställning och soppteater
öppnar vi 45 minuter innan.

Telefon reception: 042-10 68 00

Telefon biljettkassa: 042-10 68 10

E-post: stadsteatern@helsingborg.se

Helsingborgs stadsteater
Karl Johans gata 1
252 67 Helsingborg

Kontakta Oss

  • Vill du ha första-tjing på förhandsinformation om evenemang, erbjudanden och pre-salemöjligheter, så är det en god idé att skriva upp dig på vår lista. Vi skickar ungefär ut 1 mejl i månaden, så att du vet. Tack för att du vill vara med!
En del av Helsingborg Arena & Scen

Helsingborg Arena & Scen är ett av Sveriges större kultur- och evenemangsbolag. I bolaget ingår Helsingborgs stadsteater, Helsingborgs Symfoniorkester och Konserthus, Helsingborg Arena, Sofiero slott och slottsträdgård, utomhusarenan Grytan samt Evenemangsenheten.

De olika verksamheterna inom områdena kultur, scenkonst, evenemang och idrott bedrivs lokalt, regionalt, nationellt och internationellt. Helsingborg Arena & Scen ägs av Helsingborgs stad och har 180 fast anställda. VD för bolaget är Max Granström.

Kontaktuppgifter
Stab/administration
Besöksadress

Konsul Perssons Villa
Södergatan 1
252 25 Helsingborg

Alexander Carlsson Ekonomichef

alexander.carlsson@helsingborg.se

0723-85 05 58

Anne-Marie Miodek Personaladministratör

anne-marie.miodek@helsingborg.se

Ann-Louise Petersson HR-konsult

ann-louise.petersson@helsingborg.se

Susanne Pettersson Personaladministratör

susanne.pettersson@helsingborg.se

Cecilia Müntzing Ekonomi

cecilia.muntzing@helsingborg.se

Emelie Sundling Ekonomi

emelie.sundling@helsingborg.se

Maria Övergaard Ekonomi

maria.overgaard@helsingborg.se

Isabel Sandberg Ekonomi

isabel.sandberg@helsingborg.se

Klas Wounsch Verksamhetsutvecklare

klas.wounsch@helsingborg.se

Ulf Dahlström Ansvarig för press och externa kontakter

ulf.dahlstrom@helsingborg.se

Ulrica Almgren VD-sekreterare och reseadministratör

ulrica.almgren@helsingborg.se

Teaterpersonal
Besöksadress

Karl Johans Gata 1

Helsingborg

Kajsa Giertz Teaterchef

kajsa.giertz@helsingborg.se

0733-153719

Hans-Olof Tani Teknisk chef

hans-olof.tani@helsingborg.se

0708-193837

Jonas Sandberg Biträdande Teknisk chef

jonas.sandberg@helsingborg.se

0709-95 05 22

Josefin Zimmergren Teaterchefsassistent

josefin.zimmergren@helsingborg.se

042-106803, 0708-193801

Produktionsledning

Michael Mania Producent

michael.mania@helsingborg.se

0735-716447

Elin Heijkenskjöld Planeringsansvarig

elin.heijkenskjold@helsingborg.se

Dekorverkstad

Christer Rosengren Snickare

christer.rosengren@helsingborg.se

Mattias Rönn Snickare

mattias.ronn@helsingborg.se

Fastighet/Vaktmästeri

Christer Johansson Fastighetsansvarig

christer.johansson3@helsingborg.se

Pia Billsten Fastighetsansvarig

pia.billsten@helsingborg.se

Försäljning

Stefan Dahl Biljettförsäljning

stefan.dahl@helsingborg.se

Maggie Lämsä Biljettförsäljning

margaretha.lamsa@helsingborg.se

Josefin Persson Biljettförsäljning

josefin.persson4@helsingborg.se

Inspicienter/ljud

Lars Larsson Inspicient/ljud

lars.larsson@helsingborg.se

Åke Lindborg Inspicient/ljud

ake.lindborg@helsingborg.se

Ylva Skoglund Inspicient

ylva.skoglund@helsingborg.se

Caroline Schüler Vikarierande inspicient

caroline.schueler@helsingborg.se

Kostym/färgeri

Lena Danielsson-Svenson Kostymmästare

lena.danielsson-svenson@helsingborg.se

Agneta Lundström Kostymmästare

agneta.lundstrom@helsingborg.se

Liselotte Sjöholm Kostymmästare

liselotte.sjoholm@helsingborg.se

Cecilia Skog Patinerare och färgare

cecilia.skog@helsingborg.se

Andrea Ståleker-Spenner

Ljus/belysning

Emanuel Arvanitis Belysningsmästare

emanuel.arvanitis@helsingborg.se

Love Oskarsson Belysningsmästare

love.oskarsson@helsingborg.se

Kristin Storm Belysningsmästare

kristin.storm@helsingborg.se

Anders Andersson

Lokalvård

Nikita Svensson Lokalvårdare

nikita.svensson@helsingborg.se

Mask/peruk

Lillebel Höglund Maskör

lillebel.hoglund@helsingborg.se

Vivi-Anne Nustad Maskör

vivi-anne.nustad@helsingborg.se

Mia Petersson Maskör

mia.petersson@helsingborg.se

Veronica Liljeblad

Måleri

Katarina C:son Brandt Dekormålare

katarina.brandt@helsingborg.se

Emilia Bongilaj

Rekvesita/scenografi

Linda Ahlberg Rekvisitör

linda.ahlberg@helsingborg.se

Yvonne Ericsson Rekvisitör och scenograf

yvonne.ericsson@helsingborg.se

Cecilia Oden Rekvisitör

cecilia.oden@helsingborg.se

Erika Plant-Blomqvist

erika.plantblomqvist@helsingborg.se

Marknad & kommunikation
Besöksadress:

Helsingborg Arena & Scen
Karl Johans gata 1
252 25 Helsingborg

Johan Lundell Marknadschef

johan.lundell@helsingborg.se

0768-899158

Malin Erlandsson Försäljningschef

malin.erlandsson1@helsingborg.se

0729-748399

Caroline Nilsson Försäljning/möten och evenemang

caroline.nilsson@helsingborg.se

Matilda Andersson Försäljning/möten och evenemang

matilda.andersson@helsingborg.se

Linn Saalbach Grafisk formgivare

linn.saalbach@helsingborg.se

Tom Larsson Grafisk formgivare

tom.larsson@helsingborg.se

Elsa Berglund Senior projektledare

elsa.berglund@helsingborg.se

Carla Zigante Customer Relation Manager

carla.zigante@helsingborg.se

Jonas Wilensjö Senior projektledare

jonas.wilensjo@helsingborg.se

Mira Jalamo Kommunikatör

mira.jalamo@helsingborg.se

Jenny Petersson Copywriter

jenny.petersson@helsingborg.se

Lisa Boëthius Marknadsassistent

lisa.boethius@helsingborg.se

Anna Sigvardsson Redaktör digitala kanaler

anna.sigvardsson@helsingborg.se

Drift

Charlie Fält Driftschef

charlie.falt@hbgarena.se

070-210 74 99

Daniel Nilsson Säkerhetsansvarig

daniel.nilsson@helsingborg.se

0729-74 75 58