Öppettider

Tisdagar – lördagar: 12.00–18.00
Söndagar: Två timmar innan föreställning.

 

Öppettider under Jul
Måndag den 18/12 12:00- 18:00
Tisdag- onsdag 19- 20/12 Stängt
Torsdag 21/12 09:30- 12:00
22/12-26/12 Stängt

 

Inför föreställning har biljettkassan öppet fram
till start. Vid skolföreställning och soppteater
öppnar vi 45 minuter innan.

Telefon reception: 042-10 68 00

Telefon biljettkassa: 042-10 68 10

E-post: stadsteatern@helsingborg.se

Besöksadress/reception
Karl Johans gata 1
Helsingborg

Kontakta Oss

  •  
  •  
  •  
  •  
  • Vill du ha första-tjing på förhandsinformation om evenemang, erbjudanden och pre-salemöjligheter, så är det en god idé att skriva upp dig på vår lista. Vi skickar ungefär ut 1 mejl i månaden, så att du vet. Tack för att du vill vara med! 
     
En del av Helsingborg Arena & Scen

Helsingborg Arena & Scen är ett av Sveriges större kultur- och evenemangsbolag. I bolaget ingår Helsingborgs stadsteater, Helsingborgs Symfoniorkester och Konserthus, Helsingborg Arena, Sofiero slott och slottsträdgård, utomhusarenan Grytan samt Evenemangsenheten.

De olika verksamheterna inom områdena kultur, scenkonst, evenemang och idrott bedrivs lokalt, regionalt, nationellt och internationellt. Helsingborg Arena & Scen ägs av Helsingborgs stad och har 180 fast anställda. VD för bolaget är Max Granström.

Kontaktuppgifter
Teatern

Biljettkassa Storans entré, Henry Dunkers plats

042-10 68 10

Ombud och abonnemang

ombud@helsingborg.se

042-10 68 15

Stefan Dahl Biljettförsäljare och kassaansvarig

Stefan.dahl@helsingborg.se

Josefin Persson Biljettförsäljare och skolansvarig

Josefin.persson4@helsingborg.se

Maggie Lämsä Biljettförsäljare

margaretha.lamsa@helsingborg.se

Erica Engblom Biljettförsäljare

Erica.engblom@helsingborg.se

Teaterns ledning
Besöksadress/reception

Karl Johans Gata 1

Helsingborg

Kajsa Giertz Teaterchef

kajsa.giertz@helsingborg.se

0733-153719

Josefin Zimmergren Teaterchefsassistent

josefin.zimmergren@helsingborg.se

0708-193801

Hans-Olof Tani Teknisk chef

hans-olof.tani@helsingborg.se

0708-193837

Jonas Sandberg Scenteknisk chef

jonas.sandberg@helsingborg.se

0729-666779

Michael Mania Chefsproducent

michael.mania@helsingborg.se

0735-716447

Elin Heijkenskjöld Planeringschef & producent gästspel/uthyrningar

elin.heijkenskjold@helsingborg.se

Konstnärlig avdelning

Kajsa Giertz Teaterchef & konstnärlig ledare

kajsa.giertz@helsingborg.se

0733-153719

Gustav Berg Skådespelare

Evamaria Björk Skådespelare

evamaria.bjork@helsingborg.se

Cecilia Borssén Skådespelare

cecilia.borssen@helsingborg.se

Tobias Borvin Skådespelare

tobias.borvin@helsingborg.se

Nils Dernevik Skådespelare

Jörgen Düberg Skådespelare

jorgen.duberg@helsingborg.se

Oldoz Javidi Skådespelare

oldoz.javidi@helsingborg.se

Annika Kofoed Skådespelare

annika.kofoed@helsingborg.se

Michalis Koutsogiannakis Skådespelare

michalis.koutsogiannakis@helsingborg.se

Maria Kulle Skådespelare

maria.kulle@helsingborg.se

Robert Olofsson Skådespelare

robert.olofsson@helsingborg.se

Tom W-O Silkeberg Dramaturg

tom.silkeberg@helsingborg.se

Yvonne Eriksson Scenograf

Yvonne.eriksson@helsingborg.se

Produktionsavdelning

Elin Heijkenskjöld Planeringschef & producent gästspel/uthyrningar

elin.heijkenskjold@helsingborg.se

Mia Florberger Produktionsassistent

mia.florberger@helsingborg.se

Verkstäder och fastighet

Hans-Olof Tani Teknisk chef

hans-olof.tani@helsingborg.se

0708-193837

Lars Möller Konstruktör/teknisk samordnare

lars.moller@helsingborg.se

Christer Rosengren Dekorsnickare

christer.rosengren@helsingborg.se

Mattias Rönn Dekorsnickare

mattias.ronn@helsingborg.se

Katarina C:son Brandth Dekormålare

katarina.brandt@helsingborg.se

Kerstin Larsson Attributmakare

kerstin.larsson@helsingborg.se

Mia Petersson Maskör och perukmakare

mia.petersson@helsingborg.se

Lillebel Höglund Maskör och perukmakare

lillebel.hoglund@helsingborg.se

Vivi-Anne H-son Nustad Maskör och perukmakare

vivi-anne.nustad@helsingborg.se

Agneta Lundström Teaterskräddare/kostymmästare/teknisk samordnare

agneta.lundström@helsingborg.se

Lena Danielsson-Svenson Teaterskräddare/kostymmästare

lena.danielsson-svenson@helsingborg.se

Liselotte Sjöholm Teaterskräddare/kostymmästare

liselotte.sjoholm@helsingborg.se

Andrea Ståleker Spenner Teaterskräddare

andrea.staleker@helsingborg.se

Cecilia Skog Patinerare

cecilia.skog@helsingborg.se

Christer Johansson Fastighetsansvarig

christer.johansson3@helsingborg.se

Nikita Yourstone Städplanerare

nikita.yourstone@helsingborg.se

Scenteknisk avdelning

Jonas Sandberg Föreställningsteknisk chef

jonas.sandberg@helsingborg.se

0729-66 67 79

Emanuel Arvanitis Belysningsmästare

emanuel.arvanitis@helsingborg.se

Love Oskarsson Belysningsmästare

love.oskarsson@helsingborg.se

Kristin Storm Belysningsmästare

kristin.storm@helsingborg.se

Lars Larsson Inspicient/ljud

lars.larsson@helsingborg.se

Ådi Lindborg Inspicient/ljud

ake.lindborg@helsingborg.se

Ylva Skoglund Inspicient

ylva.skoglund@helsingborg.se

Caroline Schüler Inspicient

Caroline.Schuler@helsingborg.se

Ida Holmberg Scentekniker/scenmästare

ida.holmberg@helsingborg.se

Johan Andersson Scentekniker/scenmästare

johan.andersson@helsingborg.se

Henrik Gandsjö Scentekniker/scenmästare

henrik.gandsjo@helsingborg.se

Fredrik Stadler Scentekniker/scenmästare

fredrik.stadler@helsingborg.se

Jonas Svensson Scentekniker/scenmästare

jonas.svensson3@helsingborg.se

Nils Fritsch Scentekniker/scenmästare

nils.fritsch@helsingborg.se

Linda Ahlberg Rekvisitör

linda.ahlberg@helsingborg.se

Cecilia Odén Rekvisitör

cecilia.oden@helsingborg.se

Erika Plant-Blomqvist Rekvisitör

erika.plantblomqvist@helsingborg.se

Yvonne Eriksson Scenograf

Yvonne.eriksson@helsingborg.se

Marknad & kommunikation
Besöksadress:

Helsingborg Arena & Scen

Södergatan 1

252 25 Helsingborg

Johan Lundell Marknadschef

johan.lundell@helsingborg.se

0768-899158

Malin Erlandsson Försäljningschef

malin.erlandsson1@helsingborg.se

0729-748399

Caroline Nilsson Försäljning/möten och evenemang

caroline.nilsson@helsingborg.se

Matilda Andersson Försäljning/möten och evenemang

matilda.andersson@helsingborg.se

Linn Saalbach Grafisk formgivare

linn.saalbach@helsingborg.se

Tom Larsson Grafisk formgivare

tom.larsson@helsingborg.se

Elsa Berglund Senior projektledare

elsa.berglund@helsingborg.se

Carla Zigante Customer Relation Manager

carla.zigante@helsingborg.se

Jonas Wilensjö Senior projektledare

jonas.wilensjo@helsingborg.se

Mira Jalamo Kommunikatör

mira.jalamo@helsingborg.se

Jenny Petersson Copywriter

jenny.petersson@helsingborg.se

Lisa Boëthius Marknadsassistent

lisa.boethius@helsingborg.se

Anna Sigvardsson Redaktör digitala kanaler

anna.sigvardsson@helsingborg.se

Stab/administration
Besöksadress

Konsul Perssons Villa

Södergatan 1

252 25 Helsingborg

Alexander Carlsson Ekonomichef

alexander.carlsson@helsingborg.se

0723-85 05 58

Anne-Marie Miodek Personaladministratör

anne-marie.miodek@helsingborg.se

Ann-Louise Petersson HR-konsult

ann-louise.petersson@helsingborg.se

Susanne Pettersson Personaladministratör

susanne.pettersson@helsingborg.se

Emelie Sundling Ekonomi

emelie.sundling@helsingborg.se

Maria Övergaard Ekonomi

maria.overgaard@helsingborg.se

Isabel Sandberg Ekonomi

isabel.sandberg@helsingborg.se

Klas Wounsch Verksamhetsutvecklare

klas.wounsch@helsingborg.se

Ulf Dahlström Ansvarig för press och externa kontakter

ulf.dahlstrom@helsingborg.se

Ulrica Almgren VD-sekreterare och reseadministratör

ulrica.almgren@helsingborg.se

Drift

Charlie Fält Driftschef

charlie.falt@hbgarena.se

070-210 74 99