fbpx

Biljettkontorets telefontid:
Måndag-fredag kl. 13-16.30

 

E-post /Telefon
För biljettfrågor: ombud@helsingborg.se
För övriga frågor: stadsteatern@helsingborg.se
Telefon: 042-10 68 10

 

Postadress
Karl Johans gata 1
252 67 Helsingborg

 

Biljettkassan har öppet i samband med föreställning. Kassan öppnar 1,5 timme före föreställningens start och hanterar då ärenden kring kvällens föreställning.

 

Vill du göra praktik på Stadsteatern? 

Deltar du i en eftergymnasial utbildning och önskar göra praktik hos oss är du varmt välkommen att skicka din förfrågan till stadsteatern@helsingborg.se

Dessvärre tar vi inte emot prao våren 2023 men du är varmt välkommen att höra av dig inför hösten.

Kontakta oss

  •  
  •  
  •  
  •  
  • Vill du ha första-tjing på förhandsinformation om evenemang, erbjudanden och pre-salemöjligheter, så är det en god idé att skriva upp dig på vår lista. Vi skickar ungefär ut 1 mejl i månaden, så att du vet. Tack för att du vill vara med! 
     
  •  
  •  
  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat. 
En del av Helsingborg Arena & Scen

Helsingborg Arena & Scen är ett av Sveriges större kultur- och evenemangsbolag. I bolaget ingår Helsingborgs stadsteater, Helsingborgs Symfoniorkester och Konserthus, Helsingborg Arena, Sofiero slott och slottsträdgård, utomhusarenan Grytan samt Evenemangsenheten.

De olika verksamheterna inom områdena kultur, scenkonst, evenemang och idrott bedrivs lokalt, regionalt, nationellt och internationellt. Helsingborg Arena & Scen ägs av Helsingborgs stad och har 180 fast anställda. Tf VD för bolaget är Jesper Larsson.

Kontaktuppgifter
Service/försäljning

Josefin Persson Biljettförsäljare och skolansvarig

Josefin.persson4@helsingborg.se

Marie Björk Biljettförsäljare

Marie.Bjork@helsingborg.se

Nikita Yourstone Städplanerare/publikvärd

nikita.yourstone@helsingborg.se

Amanda Ebbersten Servicekoordinator

Amanda.ebbersten@helsingborg.se

073-2311906

Teatern

Biljettkassa Lillans entré Karl Johans gata 1

042-10 68 10

Ombud och abonnemang

ombud@helsingborg.se

042-10 68 10

Frågor om skolbokningar

Josefin.persson4@helsingborg.se

Frågor om gästspel

Peter.sunesson@helsingborg.se

Frågor om uthyrningar

stadsteatern@helsingborg.se

Frågor om visningar

Nikita.yourstone@helsingborg.se

Frågor om prao/praktik

Stadsteatern@helsingborg.se

Teaterns ledning
Besöksadress/reception

Karl Johans Gata 1

Helsingborg

Moqi Simon Trolin Teaterchef och konstnärlig ledare

Moqi@helsingborg.se

Josefin Zimmergren Teaterchefsassistent

josefin.zimmergren@helsingborg.se

0708-193801

Jonas Sandberg Föreställningsteknisk chef

jonas.sandberg@helsingborg.se

0729-666779

Michael Mania Chefsproducent

michael.mania@helsingborg.se

0735-716447

Emma El-Hallah Planeringschef

emma.elhallah@helsingborg.se

0708-642973

Malin Jonasson Sahlstedt Verkstadschef

Malin.JonassonSahlstedt@helsingborg.se

0739-88 44 88

Konstnärlig avdelning

Gustav Berg Skådespelare

Gustav.berg@helsingborg.se

Evamaria Björk Skådespelare

evamaria.bjork@helsingborg.se

Cecilia Borssén Skådespelare

cecilia.borssen@helsingborg.se

Tobias Borvin Skådespelare

tobias.borvin@helsingborg.se

Nils Dernevik Skådespelare

Nils.dernevik@helsingborg.se

Elin Norin Skådespelare

Elin.norin@helsingborg.se

Jörgen Düberg Skådespelare

jorgen.duberg@helsingborg.se

Annika Kofoed Skådespelare

annika.kofoed@helsingborg.se

Robert Olofsson Skådespelare

robert.olofsson@helsingborg.se

Yvonne Eriksson Scenograf

Yvonne.eriksson@helsingborg.se

Produktionsavdelning
Tillverkning och verkstäder

Lars Möller Konstruktör/teknisk samordnare

lars.moller@helsingborg.se

Mattias Rönn Dekorsnickare

mattias.ronn@helsingborg.se

Jonas Svensson Dekorsnickare

jonas.svensson3@helsingborg.se

Katarina C:son Brandth Dekormålare

katarina.brandt@helsingborg.se

Kerstin Larsson Attributmakare

kerstin.larsson@helsingborg.se

Mia Petersson Kostymmästare

mia.petersson@helsingborg.se

Liselotte Sjöholm Kostymmästare

stadsteaternkostym@hbgstad.se

Cecilia Skog Kostymmästare/patinerare

stadsteaternkostym@hbgstad.se

Maria Tapper Kostymmästare

Maria.Tapper@helsingborg.se

Linnéa Strand Kostymtekniker och kostymmästarlärling

linnea.Strand@helsingborg.se

Lillebel Höglund Maskör

lillebel.hoglund@helsingborg.se

Pernilla Werlin Maskör

Pernilla.Werlin@helsingborg.se

Jenny Arstam Maskör

Jenny.Arstam@helsingborg.se

Anissa Guedra Maskörlärling

Anissa.Guedra@helsingborg.se

Föreställningsteknisk avdelning

Henrik Gandsjö Scenchef

Henrik.gandsjo@helsingborg.se

Katja Lindström Föreställningsteknisk samordnare/Scenmästare

Katja.lindstrom@helsingborg.se

Michael Bell Scenmästare

michael.bell@helsingborg.se

Ida Holmberg Scenmästare

ida.holmberg@helsingborg.se

Fredrik Stadler Scenmästare

fredrik.stadler@helsingborg.se

Nils Fritsch Scenmästare

nils.fritsch@helsingborg.se

Love Oskarsson Belysningsmästare

love.oskarsson@helsingborg.se

Anders Andersson Belysningsmästare

Anders.andersson2@helsingborg.se

Ernesto Mejia Belysningsmästare

Ernesto.mejia@helsingborg.se

Markus Wibom Belysningsmästare

Markus.wibom@helsingborg.se

Ådi Lindborg Inspicient/ljud

ake.lindborg@helsingborg.se

Gustaf Malmros Ljud

Gustaf.Malmros@helsingborg.se

Cecilia Odén Rekvisitör

cecilia.oden@helsingborg.se

Erika Plant-Blomqvist Rekvisitör

erika.plantblomqvist@helsingborg.se

Sanne Hellberg Rekvisitör

Sanne.hellberg@helsingborg.se

Marknad & kommunikation

Rikard Nilsson Enhetschef för marknads- och försäljningsavdelningen

Rikard.Nilsson@helsingborg.se

Bolagsledning
Besöksadress

Konsul Perssons Villa

Södergatan 1

252 25 Helsingborg

Jesper Larsson tf VD

jesper.larsson@helsingborg.se

Alexander Carlsson Ekonomichef

alexander.carlsson@helsingborg.se

0723-85 05 58

Johan Lundell Marknadschef

johan.lundell@helsingborg.se

0768-89 91 58

Charlie Fält Driftchef

charlie.falt@hbgarena.se

0702-10 74 99

Ulrica Almgren VD-sekreterare och reseadministratör

ulrica.almgren@helsingborg.se

0732-31 18 28

Fastighet

Johan Andersson Fastighetstekniker/Smed

johan.andersson@helsingborg.se

Christer Johansson Fastighetsansvarig

christer.johansson3@helsingborg.se