Biljettkassans öppettider är:
Tisdag-lördag kl. 12-18

OBS: Tillfälliga öppettider fram till 31 maj
Biljettkassan har minskade öppettider fram till 31 maj på grund av att vi byter biljettsystem.
• Biljettkassan är stängd onsdag och torsdag öppnar åter fredag 27 maj kl 12.
Du kan alltid köpa biljetter på vår webbplats samt på Dunkers kulturhus.

E-post /Telefon
Biljettkassa: ombud@helsingborg.se
Telefon övriga frågor: 042-10 68 00
E-post övriga frågor: stadsteatern@helsingborg.se

Postadress
Karl Johans gata 1
252 67 Helsingborg

Vill du göra praktik på Stadsteatern? 
Skicka din förfrågan till stadsteatern@helsingborg.se

Telefon reception: 042-10 68 00

Telefon biljettkassa: 042-10 68 10

E-post: stadsteatern@helsingborg.se

Besöksadress/reception
Karl Johans gata 1
Helsingborg

Kontakta oss

  •  
  •  
  •  
  •  
  • Vill du ha första-tjing på förhandsinformation om evenemang, erbjudanden och pre-salemöjligheter, så är det en god idé att skriva upp dig på vår lista. Vi skickar ungefär ut 1 mejl i månaden, så att du vet. Tack för att du vill vara med! 
     
  •  
  •  
  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat. 
En del av Helsingborg Arena & Scen

Helsingborg Arena & Scen är ett av Sveriges större kultur- och evenemangsbolag. I bolaget ingår Helsingborgs stadsteater, Helsingborgs Symfoniorkester och Konserthus, Helsingborg Arena, Sofiero slott och slottsträdgård, utomhusarenan Grytan samt Evenemangsenheten.

De olika verksamheterna inom områdena kultur, scenkonst, evenemang och idrott bedrivs lokalt, regionalt, nationellt och internationellt. Helsingborg Arena & Scen ägs av Helsingborgs stad och har 180 fast anställda. VD för bolaget är Max Granström.

Kontaktuppgifter
Teatern

Biljettkassa Storans entré, Henry Dunkers plats

042-10 68 10

Ombud och abonnemang

ombud@helsingborg.se

042-10 68 15

Stefan Dahl Biljettförsäljare och kassaansvarig

Stefan.dahl@helsingborg.se

Josefin Persson Biljettförsäljare och skolansvarig

Josefin.persson4@helsingborg.se

Maggie Lämsä Biljettförsäljare

margaretha.lamsa@helsingborg.se

Erica Engblom Biljettförsäljare

Erica.engblom@helsingborg.se

Nikita Yourstone Städplanerare/publikvärd

nikita.yourstone@helsingborg.se

Teaterns ledning
Besöksadress/reception

Karl Johans Gata 1

Helsingborg

Kajsa Giertz Teaterchef

kajsa.giertz@helsingborg.se

Josefin Zimmergren Teaterchefsassistent

josefin.zimmergren@helsingborg.se

0708-193801

Britta Jonasson Foajéchef

britta.jonasson@helsingborg.se

Jonas Sandberg Föreställningsteknisk chef

jonas.sandberg@helsingborg.se

0729-666779

Michael Mania Chefsproducent

michael.mania@helsingborg.se

0735-716447

Emma El-Hallah Planeringschef

emma.elhallah@helsingborg.se

0708-642973

Konstnärlig avdelning

Kajsa Giertz Teaterchef & konstnärlig ledare

kajsa.giertz@helsingborg.se

0733-153719

Gustav Berg Skådespelare

Evamaria Björk Skådespelare

evamaria.bjork@helsingborg.se

Cecilia Borssén Skådespelare

cecilia.borssen@helsingborg.se

Tobias Borvin Skådespelare

tobias.borvin@helsingborg.se

Nils Dernevik Skådespelare

Jörgen Düberg Skådespelare

jorgen.duberg@helsingborg.se

Annika Kofoed Skådespelare

annika.kofoed@helsingborg.se

Robert Olofsson Skådespelare

robert.olofsson@helsingborg.se

Tom W-O Silkeberg Dramaturg

tom.silkeberg@helsingborg.se

Yvonne Eriksson Scenograf

Yvonne.eriksson@helsingborg.se

Tillverkning och verkstäder

Lars Möller Konstruktör/teknisk samordnare

lars.moller@helsingborg.se

Christer Rosengren Dekorsnickare

christer.rosengren@helsingborg.se

Mattias Rönn Dekorsnickare

mattias.ronn@helsingborg.se

Katarina C:son Brandth Dekormålare

katarina.brandt@helsingborg.se

Mia Petersson Kostymmästare

mia.petersson@helsingborg.se

Kerstin Larsson Attributmakare

kerstin.larsson@helsingborg.se

Liselotte Sjöholm Kostymmästare

stadsteaternkostym@hbgstad.se

Andrea Ståleker Spenner Kostymmästare

stadsteaternkostym@hbgstad.se

Cecilia Skog Kostymmästare/patinerare

stadsteaternkostym@hbgstad.se

Scenteknisk avdelning

Jonas Sandberg Föreställningsteknisk chef

jonas.sandberg@helsingborg.se

0729-66 67 79

Love Oskarsson Belysningsmästare

love.oskarsson@helsingborg.se

Kristin Storm Belysningsmästare

kristin.storm@helsingborg.se

Anders Andersson Belysningsmästare

Anders.andersson2@helsingborg.se

Ernesto Mejia Belysningsmästare

Ernesto.mejia@helsingborg.se

Ådi Lindborg Inspicient/ljud

ake.lindborg@helsingborg.se

Ida Holmberg Scenmästare

ida.holmberg@helsingborg.se

Johan Andersson Scenmästare

johan.andersson@helsingborg.se

Fredrik Stadler Scenmästare

fredrik.stadler@helsingborg.se

Jonas Svensson Scenmästare

jonas.svensson3@helsingborg.se

Nils Fritsch Scenmästare

nils.fritsch@helsingborg.se

Katja Lindström Scenmästare

Katja.lindstrom@helsingborg.se

Linda Ahlberg Rekvisitör

linda.ahlberg@helsingborg.se

Cecilia Odén Rekvisitör

cecilia.oden@helsingborg.se

Erika Plant-Blomqvist Rekvisitör

erika.plantblomqvist@helsingborg.se

Yvonne Eriksson Scenograf

Yvonne.eriksson@helsingborg.se

Lillebel Höglund Maskör och perukmakare

lillebel.hoglund@helsingborg.se

Julia Westerlund Maskör och perukmakare

Christer Johansson Fastighetsansvarig

christer.johansson3@helsingborg.se

Marknad & kommunikation
Besöksadress:

Helsingborg Arena & Scen

Södergatan 1

252 25 Helsingborg

Johan Lundell Marknadschef

johan.lundell@helsingborg.se

0768-899158

Stab/administration
Besöksadress

Konsul Perssons Villa

Södergatan 1

252 25 Helsingborg

Alexander Carlsson Ekonomichef

alexander.carlsson@helsingborg.se

0723-85 05 58

Ulf Dahlström Ansvarig för press och externa kontakter

ulf.dahlstrom@helsingborg.se

Ulrica Almgren VD-sekreterare och reseadministratör

ulrica.almgren@helsingborg.se

Drift

Charlie Fält Driftchef

charlie.falt@hbgarena.se

070-210 74 99