fbpx

Biljettkassans öppettider är:
Tisdag-lördag kl. 12-18
 
E-post /Telefon
Biljettkassa: ombud@helsingborg.se
Telefon övriga frågor: 042-10 68 00
E-post övriga frågor: stadsteatern@helsingborg.se

 

Postadress
Karl Johans gata 1
252 67 Helsingborg

 

Vill du göra praktik på Stadsteatern? 
Skicka din förfrågan till stadsteatern@helsingborg.se

Telefon reception: 042-10 68 00

Telefon biljettkassa: 042-10 68 10

E-post: stadsteatern@helsingborg.se

Besöksadress/reception
Karl Johans gata 1
Helsingborg

Kontakta oss

  •  
  •  
  •  
  •  
  • Vill du ha första-tjing på förhandsinformation om evenemang, erbjudanden och pre-salemöjligheter, så är det en god idé att skriva upp dig på vår lista. Vi skickar ungefär ut 1 mejl i månaden, så att du vet. Tack för att du vill vara med! 
     
  •  
  •  
  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat. 
En del av Helsingborg Arena & Scen

Helsingborg Arena & Scen är ett av Sveriges större kultur- och evenemangsbolag. I bolaget ingår Helsingborgs stadsteater, Helsingborgs Symfoniorkester och Konserthus, Helsingborg Arena, Sofiero slott och slottsträdgård, utomhusarenan Grytan samt Evenemangsenheten.

De olika verksamheterna inom områdena kultur, scenkonst, evenemang och idrott bedrivs lokalt, regionalt, nationellt och internationellt. Helsingborg Arena & Scen ägs av Helsingborgs stad och har 180 fast anställda. VD för bolaget är Max Granström.

Kontaktuppgifter
Service/försäljning

Stefan Dahl Kassaansvarig

Stefan.dahl@helsingborg.se

Josefin Persson Biljettförsäljare och skolansvarig

Josefin.persson4@helsingborg.se

Marie Björk Biljettförsäljare

Marie.Bjork@helsingborg.se

Nikita Yourstone Städplanerare/publikvärd

nikita.yourstone@helsingborg.se

Helena Reijnow Servicekoordinator

Helena.reijnow@helsingborg.se

Teatern

Biljettkassa Storans entré, Henry Dunkers plats

042-10 68 10

Ombud och abonnemang

ombud@helsingborg.se

042-10 68 15

Frågor om skolbokningar

Josefin.persson4@helsingborg.se

Frågor om gästspel

Peter.sunesson@helsingborg.se

Frågor om uthyrningar

stadsteatern@helsingborg.se

Frågor om visningar

Nikita.yourstone@helsingborg.se

Frågor om prao/praktik

Stadsteatern@helsingborg.se

Teaterns ledning
Besöksadress/reception

Karl Johans Gata 1

Helsingborg

Moqi Simon Trolin Teaterchef och konstnärlig ledare

Moqi@helsingborg.se

Josefin Zimmergren Teaterchefsassistent

josefin.zimmergren@helsingborg.se

0708-193801

Britta Jonasson Foajéchef

britta.jonasson@helsingborg.se

0730-41 45 92

Jonas Sandberg Föreställningsteknisk chef

jonas.sandberg@helsingborg.se

0729-666779

Michael Mania Chefsproducent

michael.mania@helsingborg.se

0735-716447

Emma El-Hallah Planeringschef

emma.elhallah@helsingborg.se

0708-642973

Malin Jonasson Sahlstedt Verkstadschef

Malin.JonassonSahlstedt@helsingborg.se

0739-88 44 88

Ulla Lidholm Ensamblechef

ulla.lidholm@helsingborg.se

0762-34 24 26

Konstnärlig avdelning

Gustav Berg Skådespelare

Gustav.berg@helsingborg.se

Evamaria Björk Skådespelare

evamaria.bjork@helsingborg.se

Cecilia Borssén Skådespelare

cecilia.borssen@helsingborg.se

Tobias Borvin Skådespelare

tobias.borvin@helsingborg.se

Nils Dernevik Skådespelare

Nils.dernevik@helsingborg.se

Elin Norin Skådespelare

Elin.norin@helsingborg.se

Jörgen Düberg Skådespelare

jorgen.duberg@helsingborg.se

Annika Kofoed Skådespelare

annika.kofoed@helsingborg.se

Robert Olofsson Skådespelare

robert.olofsson@helsingborg.se

Yvonne Eriksson Scenograf

Yvonne.eriksson@helsingborg.se

Produktionsavdelning
Tillverkning och verkstäder

Lars Möller Konstruktör/teknisk samordnare

lars.moller@helsingborg.se

Mattias Rönn Dekorsnickare

mattias.ronn@helsingborg.se

Jonas Svensson Dekorsnickare

jonas.svensson3@helsingborg.se

Katarina C:son Brandth Dekormålare

katarina.brandt@helsingborg.se

Kerstin Larsson Attributmakare

kerstin.larsson@helsingborg.se

Mia Petersson Kostymmästare

mia.petersson@helsingborg.se

Liselotte Sjöholm Kostymmästare

stadsteaternkostym@hbgstad.se

Cecilia Skog Kostymmästare/patinerare

stadsteaternkostym@hbgstad.se

Maria Tapper Kostymmästare

Maria.Tapper@helsingborg.se

Linnéa Strand Kostymtekniker och kostymmästarlärling

linnea.Strand@helsingborg.se

Lillebel Höglund Maskör

lillebel.hoglund@helsingborg.se

Pernilla Werlin Maskör

Pernilla.Werlin@helsingborg.se

Jenny Arstam Maskör

Jenny.Arstam@helsingborg.se

Anissa Guedra Maskörlärling

Anissa.Guedra@helsingborg.se

Föreställningsteknisk avdelning

Henrik Gandsjö Henrik Gandsjö

Henrik.gandsjo@helsingborg.se

Katja Lindström Föreställningsteknisk samordnare/Scenmästare

Katja.lindstrom@helsingborg.se

Michael Bell Scenmästare

michael.bell@helsingborg.se

Ida Holmberg Scenmästare

ida.holmberg@helsingborg.se

Johan Andersson Scenmästare

johan.andersson@helsingborg.se

Fredrik Stadler Scenmästare

fredrik.stadler@helsingborg.se

Nils Fritsch Scenmästare

nils.fritsch@helsingborg.se

Love Oskarsson Belysningsmästare

love.oskarsson@helsingborg.se

Anders Andersson Belysningsmästare

Anders.andersson2@helsingborg.se

Ernesto Mejia Belysningsmästare

Ernesto.mejia@helsingborg.se

Anna Hausenkamp Ljustekniker

anna.hausenkamp@helsingborg.se

Ådi Lindborg Inspicient/ljud

ake.lindborg@helsingborg.se

Gustaf Malmros Ljud

Gustaf.Malmros@helsingborg.se

Cecilia Odén Rekvisitör

cecilia.oden@helsingborg.se

Erika Plant-Blomqvist Rekvisitör

erika.plantblomqvist@helsingborg.se

Sanne Hellberg Rekvisitör

Sanne.hellberg@helsingborg.se

Marknad & kommunikation

Sandra Hallberg Projektledare

Sandra.hallberg@helsingborg.se

Mira Jalamo Pressansvarig

Mira.jalamo@helsingborg.se

Bolagsledning
Besöksadress

Konsul Perssons Villa

Södergatan 1

252 25 Helsingborg

Charlie Fält Driftchef

charlie.falt@hbgarena.se

0702-10 74 99

Ulrica Almgren VD-sekreterare och reseadministratör

ulrica.almgren@helsingborg.se

0732-31 18 28

Fastighet

Christer Johansson Fastighetsansvarig

christer.johansson3@helsingborg.se